Ilgtspēja

Par un ap darbiem, kuri veduši mūs ceļā uz ilgstpējīgu saimniekošanu restorānā

senās šķirnes senās šķirnes

senās šķirnes

Kopā ar Slow food Straupe zemniekiem un biedriem pievēršam uzmanību, atjaunojam un galdā ceļam izzūdošas Latvijai raksturīgas produktu šķirnes, tādas kā skābie ķirši, Latvijas dzeltenais kālis, Burtnieku ezera zandarts.

Dārzā izmantojam mantojuma sēklas garšaugiem un dārzeņiem, ko esam aizguvuši no Cēsu pils dārza un vietējiem līgatniešiem.
permakultūra & eko zeme permakultūra & eko zeme

permakultūra & eko zeme

Tu esi tas, ko tu ēd - un tas viss sākas ar zemi, kādā sēkliņu iedēsti. Pavāru mājas dārza dobēs izmantojam eko zemi un tikai dabīgos mēslojumus, savukārt pašu dārzu esam veidojuši pēc permakultūras principiem.
mazāk atkritumu mazāk atkritumu

mazāk atkritumu

Dabas vērotāju dārza klātbūtne mums ļauj cieņpilni pret vidi noslēgt dabisku pārtikas ciklu, organiskos atkritumus pārstrādājot kompostā un pavasarī tos atkal izmantojot dārzā kā jaunu augsni garšaugu un dārzeņu dobēm. 

Savukārt darbu plānošanas stadijā pievēršam uzmanību tam, kā vispār varam samazināt atkritumus, piemēram, plānojot pasūtījumus retāk, bet lielākos iepakojumos, apzinoties mūsu krājumos esošos resursus un gudri tos izmantojot.

Pievēršam uzmanību arī pareizai atskritumu šķirošanai un otrreizējai izmantošanai.
Atjaunojams, ne izmetams Atjaunojams, ne izmetams

Atjaunojams, ne izmetams

Ciemojoties Pavāru mājā, tu pamanīsi kādu trauku ar skrambu vai salāpītu salveti - mūsuprāt, priekšmets joprojām turpina savu funkcionalitāti, turklāt tā izveidē vietējie amatnieki ieguldījuši lielus resursus. Tāpēc mēs mācāmies šādiem priekšmetiem atrast vēl vienu dzīvi, piemēram, koka traukus ik pāris gadus atjaunojam slīpējot, vaskojot, keramikas traukus atjaunojam, izmantojot japāņu metodi 'kintsugi'.  

Lai iedvesmotu arī citus, esam izveidojuši Līgatnes Apmaiņas skapi lietām, kur iespējams nodot virtuves un citus priekšmetus, kas vairs pašam nenoder, bet varētu noderēt citam.
rūpīgi atlasām produktus rūpīgi atlasām produktus

rūpīgi atlasām produktus

Ēdienkartē un dzērienu kartē iekļaujam produktus, kuru sertifikāti vai izcelsme apliecina ilgstpējīgu saimniekošanu.

Tāpēc īpašu uzmanību pievēršam BIO sertifikātam, cieši sastrādājamies ar slow food saimniecībām, izvēloties jūras veltes, priekšroku dodam MSC ilgtspējības serfitikātam, savvaļas veltes lietojam, ievērojot dabas liegumus, nārstošanas sezonas, bet izmeklējot dzērienus - sastrādājamies ar bioloģiskām un biodinamiskām saimniecībām.
smilšakmens pagrabi smilšakmens pagrabi

smilšakmens pagrabi

Mūsu atrašanās vieta ļauj izmantot senos Līgatnes smilšakmens pagrabus zemnieku produktu uzglabāšanai, lai ēdienkartē varētu izmantot Gaujas nacionālā parka veltes visu cauru gadu.

Šādi mēs lepojamies arī rādīt un turpināt stāstu par Līgatnei izsenis raksturīgo un vienlaikus taupīt elektroenerģiju, izmantojot pagrabus gan produktu, gan pašu radīto dzērienu uzglabāšanai.
no deguna līdz astei no deguna līdz astei

no deguna līdz astei

Sadarbojoties ar Līgatnes un apkārtnes zemniekiem un izzinot apkārtnes savvaļu, mēs meklējam mūsu reģionam raksturīgas garšas. Veidojot ēdienkarti, īpašu uzmanību pievēršam slow food filozofijai un produktu sezonalitātei, tos pēc iespējas gatavojot no “deguna līdz astei”. Tā cienot pašu produktu, pilnvērtīgi un gudri to izmantojot visu.
dalīties izglītošanā dalīties izglītošanā

dalīties izglītošanā

No ilgstpējīgākas saimniekošanas risinājumiem, ko paši esam ieviesuši, esam daudz arī mācījušies, tāpēc labprāt iedvesmojam arī citus - gan nozares kolēģus, rīkojot un piedaloties pasākumos, kur dalāmies pieredzē un piemēros, gan ikdienā izglītojot viesus par senajām šķirnēm, ceļot tās galdā, daloties ar apkārtnes zemnieku kontaktiem, ieviešot Apmaiņas skapi un ar citiem saviem piemēriem aicinot uz ilgtspējīgākām izvēlēm.
Michelin 2024 & Sustainable GastronomyMichelin 2024 & Sustainable Gastronomy
Baltic WINE & DRINKS awards 2023Baltic WINE & DRINKS awards 2023